ساخت آزمون‌های آنلاین هوشمند با آزمون‌ساز برخط هم صدا می‌خواهم ببینم

حفاظت و رمز نگاری فایل ها

حفاظت از فایل های موجود در کامپیوتر یکی از مهمترین نیاز های کاربران کامپیوتر می باشد. جدای از مسئله ویروس ها و انواع بد افزارها حفاظت از اطلاعات موجود در کامپیوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که اگر اطلاعات شما در حالت معمولی رها شده باشند و کامپیوترتان به دست یک دزد یا شخص شرور بیفتد به راحتی می تواند به تمامی اطلاعات و فایل های شخصی  شما دست یابد و چه بسا با آبروی شما بازی کند و از شما اخاذی نماید که این چنین مواردی بارها و بارها اتفاق افتاه اند.

حفاظت از اطلاعات

برای حفاظت از اطلاعات خود بر روی کامپیوتر چه کار کنیم؟

 1. رمز نگاری درایوهای کامپیوتر با استفاده از BitLocker ویندوز که تا کنون هیچ راهی برای شکستن قفل آن ارایه نشده است. هر جایی هم گفتن شکسته میشه دروغ گفتن. این رمزنگار بر روی ویندوزهای جدید مثل ویندوز 7 و ویندوز 8 موجود می باشد.
 2. تعیین رمز عبور پیچیده برای ورود به کامپیوتر(تا حدودی جلوی سرقت اطلاعت رو می گیره)
 3. گذاشتن رمز عبور برای مدیریت Bios
 4. استفاده از نرم افزارهای رمز نگار که از الگوریتم های رمزنگاری استفاده می کنند. الگوریتم های رمزنگاری روش های خاصی هستند که فایل شما را از حالت معمولی به کدهای نا خوانا تبدیل می نمایند و تا شما با آن نرم افزار رمز نگار آن را رمز گشایی نکنید به هیچ وجه باز نمی شوند. مگر اینکه دست هکرهای خوب بیفتند. هر چقدر رمزتون قوی باشه شکستنش سختر و غیر ممکن میشه.
 5. همیشه یک نرم افزار ضد ویروس به روز داشته باشید چرا که برخی از انواع آنها ویروس ها(تروجان) اطلاعات شما را می دزدند و برای شخص مورد نظر خود ارسال می نمایند و یا در اینترنت پخش می کنند. با داشتن یک ضد ویروس خوب و به روز جلوی این گونه بد افزارها را بگیرید. ویروس یاب خوب: Eset Smart Security, Kaspersky, McAfee, Norton, BitDefender, AVG, avast, VIPRE و …
 6. از آنتی ویروس های اصل استفاده نمایید.
 7. رمزهایتان را جایی یادداشت نکنید. به خصوص در خود کامپیوتر و در داریوهای رمز نشده.
 8. در سایت هایی که ضد ویروستان به آنها مشکوک است و پیام خطر صادر می کند گشت نزنید.
 9. به ایمیل های مشکوک که برای شما فایل هایی ارسال می نمایند و می خواهند آن را دریافت نمایید و سپس بر روی کامپیوتر اجرا نمایید اعتماد نکنید.
 10. در سایت های معتبر که سرورشان  مجهز به ضد ویروس هست حساب ایمیل باز نمایید.
 11. فایل های مهم خود را قبل از ایمیل کردن با نرم افزاری مثل winrar رمزنگاری کنید.
 12. اجازه ندهید دیگران به بهانه های مختلفت از طریق اینترنت به سیستم شما متصل شوند.
 13. در سایت های اجتماعی به افراد ناشناس اطمینان نکنید و اگر به برخی از آنها نیازی پیدا کردید حتماً در موردشان در جستجوگرهایی مثل گوگل به خوبی تحقیق کنید.

اینها چند نکته امینتی بود در خصوص حفاظت از اطلاعات در محیط کامپیوتری. موراد امنیتی بسیار زیاد هستند و لیکن این موارد فقط در خصوص حفاظت و رمز نگاری فایل های موجود در کامپیوتر بود که به اختصار بیان شد.

دیدگاه تان را بنویسید

برای تائید دیدگاه قوانین زیر را رعایت کنید.

 • دیدگاه شما بایستی در رابطه با همین مطلب باشد.
 • فارسی تایپ کنید و از نوشتن دیدگاه‌های فینگلیش خودداری کنید.